Jedovaté rastliny

 

BLEN ČIERNY (Hyoscyamus niger L.)

 

Čeľaď: Ľuľkovité (Solanaceae)

Výskyt

Ruderálne stanovištia, priekopy, ako burina v okopaninách.

Botanická charakteristika

Blen čierny je dvojročná, zriedkavo jednoročná nepríjemne zapáchajúca bylina s priamou žliazkato - huňatou lepkavou byľou vysokou od 0,2 do 1,0 m. Listy v dolnej časti stopky sú dlhostopkaté, hore sediace až poloobjímavé, striedavé. Čepeľ listu je podlhovasto vajcovitá  celistvo okrajová až hrubo pílkovitá, laločnatá, chlpatá na spodnej listovej strane. Z pazúch listov vyrastajú kvety, ktoré sú krátko stopkáte až sediace. Kalich je rúrkovito zvončekovitý  päťzubý, pichľavo končistý, 10 - 20 mm veľký. Koruna je lievikovitá, špinavožltá s fialovým žilkovaním. Kvitne od mája  do júla. Plodom je mnohosemenná vajcovitá dvojpuzdrová tobolka s pukajúcim viečkom.

Toxicita

V celej rastline, ale predovšetkým v koreni, sa nachádzajú alkaloidy hyoscyamín, atropín a skopolamín. Už 15 semien môže byť smrteľnou dávkou. Menej citlivé na otravu sú pes, mačka.

Účinok

Rozšírené zreničky, sťažené dýchanie, tremor svalstva (lícneho, krčného), sťažené prehltávanie, zrýchlený pulz (kone z 35 až na 72), silná salivácia, smäd, nepokoj, kŕčovité záchvaty a celková paralýza. Pri prežúvavcoch – meteorizmus, penový výtok z papule. Pri ošípaných a psoch vyvoláva blen silné zvracanie.

Patoogicko anatomický nález

Charakteristické zmeny nebývajú.

Liečba

Symptomatická - adstringenciá, kardiotoniká.

 

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017