Jedovaté rastliny

 

BOLEHLAV ŠKVRNITÝ (Conium maculatum L.)

 

Čeľaď: Mrkvovité (Apiaceae)

Výskyt

Rastlina ruderalizovaných stanovíšť, nachádza sa tiež na poliach ako burina. Zámená s iným druhmi čeľade mrkvovité je životu nebezpečná.

Botanická charakteristika

Je to dvojročná prudko jedovatá rastlina. Z vretenovito belavého klovitého koreňa vyrastá priama, oblá, dutá, jemne ryhovaná, hore žliabkato ryhovaná, rozkonárená, oinovatená stonka. Je vysoká 0,5 - 2,0 m, na báze s purpurovočervenými škvrnami. Tmavozelené až sivozelené mäkké, holé, listy sedia na okrúhlej lysej stopke a sú 2 – 3 krát trojuholníkovito perovito zložené. Kvitne od júna do septembra. Veľké okolíky sú zložené z 10 – 20 okolíkov. Kalich je zanedbateľný a koruna je biela. Pri vädnutí zapácha myšinou. Všetky časti rastliny obsahujú konín. Účinok konínu na svaly a vegetatívnu nervovú sústavu je podobný ako pri nikotíne. Smrť nastáva pri dobrej činnosti srdca a pri plnom vedomí zlyhaním dýchania. Otravy sú zapríčinené najčastejšie zámenou byliny s polievkovou koreňovou zeleninou.

Toxicita

Obsahuje alkaloidy - koniín, konhydrín, metylkantín, hesperidín. Nachádzajú sa v celej rastline, najviac v semenách. Listy obsahujú najviac alkaloidov pred kvitnutím. Sušením sa obsah alkaloidov mierne znižuje. Veľmi citlivé sú  kone, hovädzí dobytok a ošípané. Menej citlivé - kozy a ovce. Už za 20 - 30 minút po prijatí rastliny sa účinok postupne stráca.

Účinky

U zvierat sa prejavia za 20 - 30 minút po prijatí rastliny. Zvieratá postupne strácajú silu kostrového svalstva, ulíhajú, nevládzu pohybovať končatinami. Pozoruje sa zvýšená salivácia, tympánia, niekedy zvracanie, zápcha, inokedy hnačky, rozšírenie zreničiek, tremor svalstva a sťažené dýchanie. Srdcová činnosť je normálna. Teplota nezmenená, tesne pred úhynom býva znížená na 36,5 - 37,0 °C. Prognóza pri silných otravách je nepriaznivá.

Patoogicko anatomický nález

Tympánia, gastroenteritída, zakrvácanie na slizniciach a pod endokardom.

Liečba

Vyprázdnenie bachora resp. žalúdka a podávanie stimulancií. Koniín sa rýchlo vylučuje močom, čiastočne i pľúcami, prechádza do mlieka. Už privoňavanie k väčšiemu množstvu  koniínu dlhší čas stačí, aby sa človek otrávil.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017