Čeľaď: Ľuľkovité (Solanaceae)
Výskyt
Na Slovensku rastie na humóznych pôdach bohatých na vápnik, rúbaniskách, čistinkách listnatých, zmiešaných a ihličnatých lesov a úhoroch.
Botanická charakteristika
Je to svetlomilná trváca bylina až ker, vysoká 0,5 až 1,5 m. Byľ je rozkonárená, drevnatá, vzpriamená, v pazuchách vajcovitých listov vyrastajú jednotlivo ovisnuté tmavofialové zvončekovité kvety. Kvitne v júni až auguste. Plody sú nápadné lesklé, čierne bobule veľkosti čerešne. Počas vegetácie sa na rastline nachádzajú súčasne kvety, nezrelé aj zrelé plody. Všetky časti rastliny a hlavne koreň sú jedovaté.
Toxicita
Ľuľkovec zlomocný patrí k najjedovatejším druhom z čeľade ľuľkovitých. Bobule obsahujú tropánové alkaloidy (0,1 - 1,2 %), hlavným alkoloidom je optický aktívny hyoscyamím (95 – 98 %), ktorý sa mení skladovaním na optický neaktívny, racemický atropín. Vedľajšie alkaloidy sú skopolamín, apoatropín, daturín, stopy nikotínu, kumarínové deriváty (skopolín), flavonoidy a triesloviny. Listová droga obsahuje 0,09 – 1,23 % alkaloidov, glykozid metylaeskulín, organické kyseliny, 8 – 9 % trieslovín a i. Kritická dávka pre dospelého človeka je 100 mg hyoscamínu. LD50 je 95 mg kg-1 (i.v.) pre myš. Veľmi citlivé sú hydina, mačky a psy, menej citlivé sú HD, kone, ošípané, králiky, ovce a kozy.
Príznaky
Suchý mulec, zvýšený pulz, rozšírenie zreníc, oslepnutie, nepokoj, delírium a tremor svalstva. Po excitačnej fáze nasleduje senzorický a motorický útlm, sťažený predĺžený dych a uvoľnenie sfinktérov. Úhyn nastáva zastavením dýchania.
Liečba
Symptomatická – stimulánciá, odstránenie zvyškov krmív zo žalúdka. Antidotum - pilokarpín a fyzostigmín.