Jedovaté rastliny

 

REĎKEV OHNICA (Raphanus raphanistrum L.)

 

Čeľaď: Kapustovité (Brassicaceae)

Výskyt

Vlhké, kyslé piesočnato-hlinité pôdy, úhory.

Botanická charakteristika

Reďkev ohnica je jednoročná burina, byľ je priama 0,2 – 0,6 m, rozkonárená, hranatá, na baze štetinatá. Dolné listy stopkaté, lýrovito perovito dielene so 4 - 5 pármi vajcovitých, tupo zubatých dielov, horné sú kopijovité, nedelené, lysé. Kvety sú usporiadane do riedkeho strapca 15 – 20 ovisnutých kvetov. Koruna je 2 krát dlhšia ako kalich, lupienky vajcovito obrátené bledožlté až biele. Kvitne od mája až do augusta. Plodom je pukavá pašešuľa.

Toxicita

Glykozidy - sinigrín a sinalbín, enzýmom štiepené na horčičné oleje (silice). Rastliny sa stávajú jedovatými až po odkvitnutí a vytvorení semien. Veľmi citlivé sú kone a mladé zvieratá.

Účinky

Na koži vyvoláva silné podráždenie, erytém, pľuzgiere až nekrózy. V tráviacom trakte prebieha zápalový proces na slizniciach. Nastáva nížená citlivosť CNS s príznakmi celkovej slabosti. Dojnice môžu v dôsledku silného prekrvenia pohlavných orgánov potratiť. Pri väčších množstvách prijatej horčice dochádza k intenzívnej salivácií a výtoku žltkastej penivej tekutiny z nozdier. Kone majú v nosovej dutine, v trachei a v prieduškách veľké množstvo spenenej tekutiny žltkastej farby.

Patoogicko anatomický nález

Sliznice tráviaceho traktu sú hyperemické. Pečeň býva zväčšená, s venostázou. Pľúca sú zväčšené, s obsahom spenenej tekutiny žltkastej farby s prímesou krvi. Srdcový sval je ochabnutý, pravá polovica srdca je rozšírená a stena stenčená. Nachádzjú sa v nej krvácaniny. U hovädzieho dobytka sa objavujú zápaly tráviaceho traktu, hemolýza krvi a zmeny na pľúcach.

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017