Čeľaď: Láskavcovité (Amaranthaceae)
Výskyt
Rastlina je nenáročná na druh pôdy. Vyskytuje sa v teplejších oblastiach na dobre hnojených a obrábaných pôdach, vyskytuje sa všade ako burina okrem obilnín.
Botanická charakteristika
Láskavec ohnutý je jednoročná, žltozelená niekedy červenkastá rastlina s drevnatým koreňom. Byľ je priama, niekedy vystúpavá, jednoduchá, niekedy rozvetvená, 0,20 - 1,00 m vysoká, husto páperisto ochlpená, u starších jedincov zdrevnatelá. Listy sú kosoštvorcové, vajcovité, podlhovasté, na dlhých stopkách na konci zašpicatené, na okrajoch zvlnené. Kvety sú jednodomé, tvoria paklasy. Kvitne od konca júna do zimy. Semená uložené v puzdre sú drobné, ploché, tvaru šošovice, tvrdé, lesklé, hnedej a hnedočiernej farby.
Toxicita
Vo veľkých množstvách je láskavec ohnutý pre zvieratá nebezpečný. Je silne nitrofilný. Jeho konzumovanie zapríčiňuje mohutné tympánie. Pri prehnojení pôd N-hnojivami, je obsah dusičnanov v láskavci niekoľkokrát vyšší ako v menej nitrofilnej kultúre.
Účinky
Objavuje sa silný meteorizmus, ktorý sa môže končiť i letálne. Príznakmi otráv sú zhodné s otravami dusičnanmi a dusitanmi. Dusičnany vo veľkých dávkach pôsobia svojím soľným účinkom, t.j. narúšajú osmotické pomery organizmu. V tráviacom aparáte zvierat, predovšetkým prežúvavcov, oveľa menej monogastrických zvierat, sa dusičnany redukujú na dusitany a postupne až na amoniak. Vysoké dávky dusičnanov sa po redukcii na dusitany v tele prežúvavcov rýchle resorbujú do krvi, podobne ako dusitany, ktoré boli do tráviaceho traktu zvierat prijaté priamo. V krvi sa ich účinkom premieňa hemoglobín na methemoglobín, neschopný prenášať kyslík.
Patoogicko anatomický nález
Čokoládovo sfarbená krv, často nezrazená.
Liečba
Odstrániť podozrivé krmivo a zabrániť ďalšiemu príjmu. Antidotum je metylenová modrá aplikovaná v glukozovom roztoku intra venózne.