Jedovaté rastliny

 

STARČEK JAKUBOV (Senecio jacobaea) L.)

 

Čeľaď: Astrovité (Asteraceae)

Výskyt

Rastie na suchých, slnečných trávnatých a krovinatých stráňach a lúkach a na okrajoch polí.

Botanická charakteristika

Rod Senecio má veľa zástupcov. Je to dvojročná až trváca rastlina. Stonka je priama, hranatá, 0,30 - 1,20 m vysoká. Po celej dĺžke ryhovaná, najčastejšie hnedočervená, až nad polovicou rozvetvená. Listy sú jednoduché, striedavé, perovito dielne, na báze zúžené, pavučinovo ochlpené, vlnité až takmer holé, svetlozelené. Kvety sú svetložlté až zlatožlté, úbory väčšinou nemajú okrajové jazykovité kvety sú usporiadané do vrcholíkov. Kvitne v apríli až októbri.

Toxicita

Celá rastlina je jedovatá obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy v koncentrácií 0,21 - 0,42 % (acetylerucifolín, (E)-erucifolín, (Z)-erucifolín, 21-hydro-xyintegerrimín, integerrimín, jakobín, jakolín, jakonín, jakozín, retrorsín, ridellín, rinderín, senecionín, senecifyllín, senecivernín, senkirkin, spartioidín, usaramín a ďalšie). Najviac alkaloidov je v období kvitnutia. Alkaloidy sú hepatotoxické a genotoxické. Intoxikačná dávka je 0,5 - 3,5 mg.kg-1 denného príjmu pyrrolizidínových alkaloidov. Zvieratá rastlinu v čerstvom stave radi prijímajú. Na jeseň obsahujú voľne alkaloidy, ktoré zapríčiňujú nepríjemnú chuť krmív a preto ich dobytok prijíma nerád. Veľmi citlivé sú kone a hovädzí dobytok. Úhyn nastáva pri príjme čerstvej rastliny v množstve 4 - 8 % telesnej hmotnosti na deň. Ovce a kozy sú odolnejšie. Malé hlodavce sú odolné.

Účinky

Pri akútnej otrave sa objavuje svalová slabosť, žltačka i kolíkové bolesti. Pri chronických otravách pozorujeme nechutenstvo, slabosť, kolísavú chôdzu, zápchu alebo hnačku, bledé sliznice, neskoršie žltačku, slepotu, zvýšenú nervovú dráždivosť, rozšírenie zreničiek a nakoniec úhyn. Alkaloidy pôsobia  toxicky na pečeň. Súčasne pôsobia i na CNS. Po usušení sa  jedovatosť nestráca. Častejší je výskyt chronickej otravy po dlhodobom skrmovaní vňate. S otravou starčekmi takmer dokázateľne súvisí „Ždiarska choroba koni". Toxicita starčekov je celosvetovo veľmi významná, predovšetkým druhov z tropických a subtropických oblastí.

Patoogicko anatomický nález

Cirhóza pečene.

Liečba

Pre zlú prognózu je prakticky bezvýznamná.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017