Jedovaté rastliny

 

RANOSTAJ PESTRÝ (Securigera varia (L.) Larsen, synonymum Coronilla varia L.

 

Čeľaď: Bôbovité (Fabaceae)

Výskyt

Rastie na suchých, výhrevných, neutrálnych až zásaditých pôdach, na lúkach, okrajoch lesov a medziach.

Botanická charakteristika

Ranostaj pestrý je trváca veľmi rozkonárená rastlina s rozkonáreným podzemkom, Viacpočetné olistené hranaté byle, vysoké 0,20 - 1,20 m, sú poliehavé alebo vystúpavé. Listy sú striedavé, 0,5 - 0,10 m veľké, dlhostopkaté, nepárne perovito zložené s krátko stopkatými, podlhovasto elipsovitými a štetinovito ostnatými lístkami, na okraji chrupavkovité, s nepatrnými prílistkami. Kvety sú obojpohlavné, usporiadané do guľatej hlávky na dlhej stopke. Koruna je fialová zriedka biela, striežka je vždy tmavšie sfarbená (fialová, ružová), kalich je zvonkovitý, krátko zubatý. Plodom je článkovaný pastruk dohora zakrivený 4 - 8x slabo zaškrcovaný. Semeno je ľadvinkovité svetlohnedé. Kvitne v máji až auguste. Na Slovensku rastie ranostaj pošvatý (Coronilla vaginalis Lam.), ranostaj ľúby (Coronilla emerus L.), ranostaj venčený (Coronilla coronata Nath), ranostaj širokolistý (Coronilla elegans Panč).

Toxicita

Rastlina obsahuje v kvitnúcej vňati 0,05 % a v semenách 0,5 % kardiotonických glykozidov (hyrkanozid, deglukohykranozid). Ďalej obsahuje estery kyseliny 3-nitropropionovej (korolín, koronillín, koronarian a ďal.), voľnú kyselinu 3-nitropropionovú, kumaríny (dafnoretín, skopoletín, umbelliferon), ktoré sa v kvitnúcej vňati nachádzajú do 0,05 %.

Účinky

Estery 3-nitropropionovej kyseliny spôsobujú methemoglobinémiu. Akútna otrava sa u zvierat prejavuje nechutenstvom, paralýzou končatín, stratou rovnováhy, problematickým dýchaním a stuhnutosťou svalov na krku, zvracaním a hnačkou. Smrť nastáva zlyhaním dýchacieho centra a vznikom apnoe. Chronický príjem 3-nitropropionovej kyseliny môže vyvolať príznaky Huntingtonovej choroby (degenerácia CNS, hlavne u mláďat, následkom čoho sa zvyšuje úmrtnosť). Intoxikáciu zvyšuje účinok kyanogenných glykozidov, dochádza k prehĺbeniu dyspnoe, podráždeniu, kŕčom a strnulosti. Intoxikačná dávka je asi 20 - 60 mg.kg-1 ž. hm. 3-nitropropionovej kyseliny a 0,5 mg.kg-1 kyanovodíka. Prežúvavce sú málo citlivé, pretože v bachore dochádza k rýchlemu rozkladu kyseliny, citlivejšie sú však samice v období laktácie.

Liečba

Ak má intoxikácia ľahký priebeh, je vhodné aplikovať symptomatickú liečbu.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017