Jedovaté rastliny

 

MAK VLČÍ (Papaver rhoeas L.)

 

Čeľaď: Makovité (Papaveraceae)

Výskyt

Rastie na rumoviskách, poliach a v záhradách. Je silne nitrofilný.

Botanická charakteristika

K poľným burinám patrí mak vlčí (P. rhoeas), mak pochybný (P. dubium) a mak poľný (P. argemone). Je to jednoročná bylina. Má priamu, štetinatú iba zriedkavo rozkonárenú stonku vysokú 0,2 - 1,10 m. Spodné listy sú stopkaté, horné sú sediace, striedavé, 2x perovito delené. Stonka aj listy sú porastené odstávajúcimi štetinami. Kvet je pred rozkvitnutím uzavretý v dvoch štetinatých kališných lístkoch, ktoré po kvitnutí opadávajú. Kalich je červený, na báze s čiernou škvrnou, rýchlo opadajúci. Kvet má veľké množstvo tyčiniek. Kvitne od mája do augusta. Plodom je nažka, makovica 1 – 2 cm dlhá.

Toxicita

V celej rastline sa zistilo 42 druhov alkaloidov. Okrem semien sa vo všetkých častiach rastliny nachádza alkaloid roeadín (0,03 - 0,6 %) a narkotické jedy (morfín, papaverín). V korení sa nachádza izoreagenín. Pre veľmi nízku hladinu alkaloidov má droga nízku toxicitu. Pri spasení väčšieho množstva boli zaznamenané otravy hovädzieho bobytka. Veľmi citlivé sú kone, HD a ovce.

Účinok

Zápal mozgu, ustrašenosť, agresivita, excitácia. Kŕče epileptického charakteru, zášklby lícnych svalov a kŕčovité otáčanie hlavy a šije. Salivácia, tympania, počiatočná zápcha, neskôr profúzne krvavé hnačky. Zapadnutie tretieho očného viečka. Dýchanie sa spomaľuje, telesná  teplota klesá. Úhyn v kŕčoch.

Liečba

Symptomatická.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017