Jedovaté rastliny

 

ČEMERICA ČIERNA (Helleborus niger L.)

 

Čeľaď: Iskerníkovité (Ranunculaceae)

Výskyt

Na miestach s vápenatým podkladom, väčšinou sa pestuje ako okrasná rastlina v záhradách.

Botanická charakteristika

Čemerica čierna patrí medzi trvalé rastliny rodu Helleborus, ktorý zahŕňa približne 45 druhov. Patrí tu aj čemerica purpurová, smradľavá a iné. Rastie v bukových a borovicových lesoch v Alpách a Apeninách. Na Slovensku sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina. Silný čiernohnedý podzemok má veľa koreňov. Z podzemku vyrastajú prízemné zelené odnoženo- strihané listy s čepeľou zloženou zo 7-9 lístkov a jedna alebo viac stoniek vysokých 15-30 cm. Na nerozkonárenej stonke sú väčšinou jednotlivo kvety s 5 korunkovitými kališnými lístkami bielej farby. Rastlina kvitne v zime. U nás rastie v listnatých lesoch východného Slovenska Čemerica purpurová (H. purpurascens). Listy má veľké, odnoženo strihané, kvety majú purpurovočervený 5-početný kalich. Plody sú mechúriky.

Toxicita

Celá rastlina, ale najmä podzemok, je prudko jedovatá. Obsahuje srdcové glykozidy bufadienolidového typu ako helebrín, zmes steroidných  saponínov ako heleborín, alkaloidy ako celiamín, ďalej obsahuje kyselinu akonitovú, ranunkulín a iné. Má odpornú, štipľavú, horkú chuť a omamujúci nepríjemný zápach. Všetky druhy hospodárskych zvierat sa jej vyhýbajú. Jed čemernice prechádza do mlieka i do mäsa.

Účinok

Pôsobí na CNS a na srdcový sval. Vyvoláva celkovú slabosť, hnačky, sťažené dýchanie,  nepravidelnú srdcovú činnosť. Prognóza otravy je vážna.

Patoogicko anatomický nález

Zápal žalúdka a čriev, zakrvácanie slizníc, degeneratívne zmeny srdcového svalu a pečene.

Liečba

Symptomatická, odstrániť zvyšky krmiva z bachora, aplikácia adstringencií a adsorbancií.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017