Čeľaď: Iskerníkovité (Ranunculaceae)
Výskyt
Lúky, pasienky, okraje polí, lesov, ciest a chodníkov.
Botanická charakteristika
Iskerník prudký patrí k vytrvalým bylinám a na Slovensku je typickou lúčnou rastlinou. Kvitne od mája do októbra. Je to bylina 0,15 - 1,0 m vysoká, má krátky podzemok s tenkými bočnými koreňmi. Rovná holá byľ je rozkonárená s prízemnými dlhostopkatými, dlaňovito strihanými listami. Listy na stonke majú kratšie stopky, sú jednoduchšie strihané, úzke, čiarkovité, horné listy sú až sediace. Kvet je veľký 5-početný, má dlhú stopku, kališné lístky sú pritiahnuto chlpaté, zelené, korunné lupienky iskrivo žlté, vajcovité, zaokrúhlené, zriedkavo sú bielej farby (horské druhy). Tyčiniek a piestikov je veľa. Plody sú drobné, sploštené nažky v plodstvách, sediace na lysom lôžku s krátkym rovným alebo slabo ohnutým zobáčikom. Na Slovensku sa vyskytujú ešte iskerník zlatožltý (R. auricomus), iskerník roľný (R. arvensis), iskerník plazivý (R. repens) a iskerník hľuznatý (R. bulbosus).
Toxicita
Celá rastlina je jedovatá, obsahuje glykozidy najmä mitotický jed protoanemonín (laktón kyseliny gamahydroxyvinilakrylovej) – olejovitá, žltá, ostro páchnuca látka so silným dráždivým účinkom. Po vstrebaní pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém a vyvoláva zástavu dychu. Všetky druhy iskerníka sú jedovaté, majú ostrý zápach a sú odpudivé pre zvieratá. Vňať je v čerstvom stave veľmi jedovatá pre človeka i zvieratá, najmä hovädzí dobytok, kone a ovce. V sene je jeho prítomnosť nežiaduca, aj keď sušením stráca svoju jedovatosť. Je silným jedom pre ryby a žubrienky žiab, ktoré v roztoku protoanemonínu rýchlo hynú. Otravy dobytka sa prejavujú hnačkou. Mlieko intoxikovaných kráv môže mať horkú príchuť alebo obsahovať krv.
Účinok
Koliky, zápal čriev, obličiek (krv v moči), hnačky, ataxia, chvenie tela až obrny končatín, centrálna stimulácia, dráždenie alebo ochrnutie, zastavenie dýchania – exitus. Dráždi pokožku – pľuzgieriky, zápal kože až vredy ťažko a zdĺhavo hojace
Liečba
Prevencia: Sušením – sa toxický protoanemonín polymerizuje na netoxický dimér – anemonín.