Jedovaté rastliny

 

KRKOŠKA MÁMIVÁ (Chaerophyllum temulum L.)

 

Čeľaď: Mrkvovité (Apiaceae)

Výskyt

Rastie v krovinách, v blízkosti vôd a okrajov lesov.

Botanická charakteristika

Jednoročná alebo dvojročná rastlina, ktorej byľ dorastá do 0,2 - 1,0 m. Byľ je pod uzlami zhrubnutá, červeno škvrnitá. Listy sú striedavé, 1 - 3 krát trojuholníkovo perovito zložené, tmavozelené až sivozelené, často hnedočerveno škvrnité, po obidvoch stranách krátko štetinato huňaté. Kvety sú obojpohlavné, usporiadané do zložených okolíkov. Koruna je biela alebo červenkastá. Rastlina nevonia. Päťhranné nážky krkošky mámivej sú často ako nežiaduca prímes v semenách ďatelinovín a tráv. Morfologická podobnosť krkošky mámivej s petržlenom môže zapríčiniť zámenu a intoxikácie.

Toxicita

Glykozid - cherofylín, ktorý sa hydrolýzou rozkladá na galaktázidluteolín a galaktózu. Celá rastlina je jedovatá. Veľmi citlivé sú kone, hovädzí dobytok, ošípané.

Účinky

Pri zvieratách sa intoxikácia na začiatku prejavuje príznakmi lokálneho podráždenia, neskôr dochádza k pôsobeniu jedu na CNS. Dochádza k nadmernej salivácií, nechutenstvu, nevoľnosti až zvracaniu. V ťažších prípadoch kolíkové bolesti brucha s hnačkami, neskoršie slabosť, poruchy činnosti srdca a namáhavé dýchanie. Zvieratá sú malátne, potácajú sa, ľahnú si a apaticky ležia. Smrť nastáva veľmi rýchlo.

Patoogicko anatomický nález

Hyperémia a krvácaniny na slizniciach tráviaceho traktu. Degeneratívne zmeny parenchymátozných  orgánov.

Liečba

Vyprázdnenie bachora, resp. žalúdka, pokiaľ je to možné a  podávanie stimulancií.

 

Back to top
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach; Katedra výživy, dietetiky a chovu zvierat; Katedra farmakognózie a botaniky;
doc. MVDr. Pavel Naď, PhD.; doc. Ing. Jarmila Eftimová, PhD.; Ing. Štefan Grančák; 2017